Állati világ

Itt sok mindent találsz az állatvilággal kapcsolatban.

Ember-állat kapcsolat

Az állat pszichológia kérdései




Igazán szoros ember-állat kapcsolat főként a társállatokkal alakul ki. Ők részeivé válnak mindennapjainknak. Az állattartás felelősséggel és sokféle jótékony hatással jár. Az emberek többsége napjainkra eltávolodott a természettől, többek között ennek is tulajdonítható, hogy az állatok nagyobb szerepet kapnak életünkben.

Mit kapunk mi az állatoktól?

Pozitív érzéseket és hatásokat, melyek érzelmi és fizikai tekintetben is jelentősek. A fizikai hatások kulcsa az érzékek ingerlése. A szőrös, meleg dolgokhoz az emberek és a főemlősök ösztönösen vonzódnak. Harlow majom kísérleteEzt igazoltaHarry F. Harlow viselkedéskutató 1966-ban elvégzett majomkísérlete. Bébi rézusz majmot összezárt egy drótból készült majombábúval, melyen egy tejesüveg volt és egy szőrrel bevont bábúval, amelyen nem volt élelem. A bébi csak akkor ment a drótanya közelébe, ha éhes volt, egyébként a szőranyához bújt, azon pihent és aludt. A meleg, szőrös élőlény tapintása, simogatása vérnyomás és szívfrekvencia csökkenést idéz elő az emberi szervezetben, emellett normalizálja a légzésszámot, ami a pánik és a stressz legyőzésében hatékony.

Segítünk Neked
Szeretnéd megosztani valakivel gondjaidat?

Tanácsot is szeretnél kapni?

Szakértőnk készséggel válaszol, ha aktuális családi problémáiddal, kapcsolataiddal, lelki gondjaiddal keresed fel őt.

Kattints ide »

Különböző vizsgálatok igazolják, hogy a stresszes állapoton már az állat jelenléte is nagymértékben javít. Általában csökken a fájdalomérzet is. Az állattartás teljesítménynövelő hatása gyakran megfigyelhető, nem csak gyerekeknél és sok esetben segít a tanulási zavarokon; azonban e tekintetben, az eredményesség nagyban függ a probléma eredetétől.

Az ember-állat kapcsolat érzelmi oldala

Az ember-állat kapcsolatot érzelmi oldalról tekintve sokat kap az ember. Az egyedfejlődés során három velünk született, örökölt alapérzelem jelenik meg már újszülött korban: a szeretet, majd a félelem és agresszió. (A szeretet szerepe eleinte leginkább a később jelentkező félelem és agresszió szociális szabályozása.)

Az állattól feltétlen szeretetet és elfogadást kapunk. Hiszen mindig örül, ha látja a szeretett embert, nem számít, hogy az jól vagy rosszul teljesített a munkahelyen/iskolában, ki tudta-e fizetni a számlákat, stb. Ennek a mai, erősen teljesítmény-centrikus világban komoly értéke van. Az állatok képesek felismerni az emberi érzelmeket és annak megfelelően viselkedni. Jelenlétük serkenti a spontán érzelemkifejezést és csökkenti a szorongás érzését.

A társas életet is pozitívan befolyásolja az állattartás. Az állattal együtt élő ember magányérzete nagymértékben csökken, ami önmagában is pozitív hatással van a személyiségére, nyitottabbá válik, kommunikációs készsége fejlődik. Az állat kapocs lehet az emberi kapcsolatokban, mint beszédtéma, új kapcsolatok születhetnek, csoportok alakulhatnak ki. Az állatról való gondoskodás biztonság-érzetünket is növeli. A kompetencia érzés hatékony ellenszere a depressziónak. A gyerekek számára az állattal való együttélés könnyebben átlátható társas szabályokat mutat meg, a kommunikációs jelzéseikre azonnali és könnyen érthető választ kapnak, valamint egyértelművé teszi számukra, hogy a cselekedetek mindig vonnak maguk után valamilyen következményt.

                                                                                                                                                    G.I.                 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 2
Heti: 3
Havi: 3
Össz.: 6 098

Látogatottság növelés
Oldal: Ember-állat kapcsolat
Állati világ - © 2008 - 2024 - allativilag.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »